Tipster: AODO
Date: Onsdag d. 28/10-2015, 18:15
Sport: Andre sportsgrene
Event: Roskilde - FCM
League: DBU Pokalen
Bet: 1X
Units: 3
Odds: 2.90
Chance assessment: 38%
Correct odds: 2.63
Betvalue: 110%
Bookmaker: 365
Result: VUNDET

Det her odds startede faktisk i 3,20, men rygter går på, at FCM sparer spillere og pokalen må også være den turnering der bliver ned prioriteret. Holdet kæmper om første pladsen med FCK og de har stadigvæk gode muligheder for at gå videre i Europa League. Når holdet så samtidig er hårdt ramt af skader så bliver der næppe satset her og det er der flere ting der tyder på. Bookmakerne er begyndt at sænke spiller på Roskilde og flere steder er det her odds nede omkring 2,60. Kigger man på FCM trup så indeholder der også flere ukendte navne i forhold til deres normale trup.

Roskilde gjorde det fint i weekenden mod Silkeborg og havde fortjent mere og især i første halvleg burde de har lukket kampen. Holdet består af flere gamle superliga spillere som Anders Møller Christesen, Mikkel Thygesen og Jesper Bech. De kan helt sikkert godt drille FCM, hvis de kommer det der ligner et B hold og det går min forventning på.
Der er et kæmpe forskel hos bookmakerne og f.eks kan du spille Roskilde som Draw no bet til 6,50 ved Unibet nu, hvor du kun får 5,80 hos Tipico på de vinder i ordinær tid. Jeg tror også, at Unibet følger med de andre bookmaker som er nede i 2,60, men indtil da så skal det her odds bare spilles. 

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30