Spilforslag: Manchester City - Swansea
| Tipster: | AODO |
|---|---|
| Date: | Lørdag d. 12/12-2015, 16:00 |
| Sport: | Andre sportsgrene |
| Event: | Manchester City - Swansea |
| League: | Premier League |
| Bet: | Manchester City + Over 2,5 mål i kampen. |
| Units: | 3 |
| Odds: | 1.80 |
| Chance assessment: | 60% |
| Correct odds: | 1.67 |
| Betvalue: | 108% |
| Bookmaker: | 365 |
| Result: | VUNDET |
Manchester City er ikke til at blive kloge på for tiden. I sidste weekend tabte man 2-0 ude til Stoke og i midtugen vandt man så 4-2 og Gladbach i Champions League og sikrede sig den vigtige 1. plads.
Manchester City har været hårdt ramt af skader, men det lysner lidt for dem. Aguero og Kompany er på vej tilbage og begge tvivlsomme til den her kamp, men i sidste weekend fik David Silva comeback og han har været savnet i klubben. Det gør deres trekløver bag angriber komplet med Sterling, Silva og De Bruyne og jeg forventer de starter med Bony foran dem. På hjemmebane har de stærke og vundet 6 ud af 8 kampe og har en målscore på 23-10.
Swansea fyrede i midtugen Monk som træner og en ny er ikke fundet. Det er altid farlig at spille mod et hold der lige ha fyret træneren, men der er store problemer i truppen og det bliver nok ikke løst ved at fyre Monk uden afløsren er klar. Holdet har tabte 4 ud af de sidste 5 kampe og jeg har svært ved at se dem hente point her. De kan dog godt komme på tavlen med det forsvar City har for tiden, men de får svært ved at holde City fra at score et par gange.
Begge klubber med flertal af kampe der går over 2,5 mål og kigger vi på de seneste 4 indbyrdes kampe så har City vundet dem alle og vi har fået mindst 3 mål.
Jeg satser på nummer 5 i træk i morgen.
Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30