Spilforslag: Gent - Wolfsburg
| Tipster: | AODO |
|---|---|
| Date: | Onsdag d. 17/02-2016, 20:45 |
| Sport: | Andre sportsgrene |
| Event: | Gent - Wolfsburg |
| League: | Champions League |
| Bet: | Gent DNB |
| Units: | 4 |
| Odds: | 2.02 |
| Chance assessment: | 55% |
| Correct odds: | 1.82 |
| Betvalue: | 111% |
| Bookmaker: | 365 |
| Result: | TABT |
Det er mig lidt en gåde at Wolfsburg er gjort til favoritter i det her opgør.
Bevares de har nogle gode spillere, men det fungere langt fra optimalt hos dem og slet ikke på udebane. I weekenden hentede de første sejr siden de vandt hjemme over Manchester United i Champions league tilbage i starten af august. Holdet har været ramt af skader og deres topangriber Bas Dost er ikke med i aften og det samme er deres stærke venstre back Rodriguez heller ikke da han har karantæne.
Det har været helt galt for Wolfsburg på udebane i den her sæson. I 13 kampe i Chamcpions League har de vundet 2, spillet 3 uafgjort og tabt hele 8 styks. Derfor er det også svært at se, hvorfor de skal være favorit mod Gent i aften.
Gent har gjort det fint i Champions League indtil nu. De startede med at spille uafgjort med Lyon og slog derefter Valencia og Zenit hjemme. Samlet er det kun blevet til 1 nederlag i den her sæson på eget græs så for mig er det svært at se, at Wolfsburg skulle fordouble det i aften.
Over 2 gange pengene og med pengene retur ved uafgjort er alt for godt i mine øjne og derfor 4 units efter det.
Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30