Tipster: AODO
Date: Onsdag d. 13/04-2016, 20:45
Sport: Andre sportsgrene
Event: Atletico Madrid - Barcelona
League: Champions League
Bet: 1X
Units: 2
Odds: 1.72
Chance assessment: 61%
Correct odds: 1.64
Betvalue: 105%
Bookmaker: 365
Result: VUNDET

I mine øjne er et skidt kørende Barcelona gjort til for  store favoritter her og så på en bane og en modstander de altid har det rigtig svært imod. Godt nok har man vundet de sidste 5 kampe, dog alle med 1 mål, men det er også et Barcelona hold i en lille krise.

Holdet har ikke vundet 3 kampe i træk i La liga og tabte i weekenden med 1-0 til Real Sociedad. De 3 oppe foran har det svært for tiden og spillet hænger ikke særlig godt sammen. 
Atletico må dog undvære Torres til opgøret efter han røde kort i første kamp. Et rødt kort der som forventet fik kæmpe betydning og nu gør at Atletico Madrid skal op og vinde kampen for at gå videre. Det taler selvfølgelig imod spillet da de er tvunget til at satse, hvis det står uafgjort sent i kampen og kan betyde at Barcelona får ekstrem meget plads til sidst og kan slå kontra og straffe Atletico Madrid.
Derfor holder jeg også spillet nede på 2 units, men oddset er for højt på Atletico i den her sammenhæng.

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30