Tipster: AODO
Date: Lørdag d. 30/04-2016, 16:00
Sport: Andre sportsgrene
Event: Real Sociedad - Real Madrid
League: La Liga
Bet: Under 3,0 mål
Units: 3
Odds: 1.79
Chance assessment: 60%
Correct odds: 1.67
Betvalue: 107%
Bookmaker: 365
Result: VUNDET

Det bliver næppe en målfest her når Real Madrid skal en tur til San Sebastian og måde Real Sociedad og den helt store grund til det er, at både Ronaldo og Benzema må blive hjemme i Madrid så det er et noget svækket Real Madrid angreb vi kommer til at se.

De 2 har alene stået for 54 ud af 104 mål Real Madrid har lavet så over 50% af målene. Meget afhænger nu af Bale som skal tage ansvar, men man skal oveni det huske, at de har en vigtigere kamp i næste uge hjemme mod City. For det må være Champions League der er prioriteret højest i Real Madrid nu. Både Atletico og Barcelona ligger foran dem i ligaen og de skal begge dumme sig for Real Madrid har en chance. 
Real Madrid scorer derudover klart flest mål hjemme med kun 37 ude og hele 67 hjemme og så er Sociedad ikke et nemt sted at spille. Senest har de slået Barcelona 1-0 og i sidste weekend fik de 0-0 ude mod Villarreal.
Rammer Bale ikke dagen så er det svært at se, hvordan Real Madrid skal gå mål amok og Sociedad laver næppe mere end en og derfor føler jeg mig godt garderet med max 3 mål, som giver pengene retur. 

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30