Tipster: AODO
Date: Onsdag d. 04/05-2016, 20:45
Sport: Andre sportsgrene
Event: Real Madrid - Man. City
League: Champions League
Bet: Under 4,5 kort
Units: 3
Odds: 2.15
Chance assessment: 50%
Correct odds: 2.00
Betvalue: 108%
Bookmaker: 365
Result: VUNDET

Jeg har svært ved at se det odds skal være så højt på den her linje på 4,5 kort.

Kigger vi på de 2 hold indtil nu så har Real Madrid fået 17 kort og City kun 12 så helt klart 2 hold i den lave ende især med tanke på antal kampe de har spillet. 
Det første opgør bød på 3 kort og kigger vi på aftens 2. semifinale mellem Bayern og Atletico Madrid så kom der kun 2 kort med 2 hold der ellers har hentet særdeles flere kort end de 2 hold her.
Dommeren i det her opgør er Damir Skomina og han har kun dømt 2 kampe i denne sæson og i dem har han uddelt 5 gule kort og ingen røde. Det er næppe en dommer der skal i fokus i så vigtig en kamp og derfor tror jeg, at linjen bliver lagt sent.
Oveni det så er der ikke noget hold der skal forsvare et resultat så ikke et hold der kommer til at slås for en føring de har i hånden inden kampen og derfor kan vi nemt se et fair kamp fra begge hold.
Oddset er skævt i forhold til resten af markedet som ligger fra 2,00 ned til 1,82 så ganske fin værdi og derfor 3 units efter det. 

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30