Tipster: AODO
Date: Fredag d. 15/07-2016, 18:00
Sport: Andre sportsgrene
Event: Viborg - FCN
League: Superligaen
Bet: Viborg
Units: 3
Odds: 2.40
Chance assessment: 45%
Correct odds: 2.22
Betvalue: 108%
Bookmaker: 365
Result: TABT

Jeg har fidus til Viborg i det her opgør og det har jeg fordi, at de 2 hold har haft 2 helt forskelligt transfer vindue her over sommeren og så er FCN ikke særlig gode på fremmed græs.

Viborg har været rigtig aktive på denne sommers transfer markedet og hentede flere fornuftige spillere ind og især til offensiven som var der store problem i sidste sæson. Holdet scorede kun 14 mål i 16 hjemmekampe, hvilket er langt fra godt nok. Ind er kommet Park fra Hobro, som nok skal spillede en af de 2 angriber pladser og derudover er Andreas Bruhn (AAB) og Oliver Thychosen (FCN) kommer til kanterne og udskældte Christian Keller til den centrale midtbane. Så i mine øjne er forstærket Viborg mandskab, som kun har mistet Sebastian Andersen på kanten og Lukas Lerager fra den centrale midtbane og de 2 pladser er blevet dækket mere end godt.
FCN har haft et skidt vindue i mine øjne. Holdet har mistet Mor til Dortmund som alle nok ved og derudover har de mistet David Karlsson, som sammen med Mor var en del af en 3 mands offensiv og til sidst har man også sagt farvel til Vingaard på den centrale midtbane. Vingaard har måske ikke den store sportlige betydning, men han var en af de ældre på et meget ungt FCN hold.
Derudover var FCN elendige på fremmede græs, hvor man tabte 10 ud af 16 kampe og selvom man ikke tabte til Viborg i sidste sæson ser jeg 2 holder der er gået hver sin vej.
Oddset her ligger noget over resten af markedet som er ligger i 2,20 til 2,30 og betfairs spillebørs er nede i 2,30, hvilket bekræfter mig i, at det her er et overodds, som skal spilles. 
Jeg har svært ved at se, at det her odds står her fredag og her har vi en bookie der ikke har fulgt med resten af markedet endnu, men det kommer nok op imod kampstart så få det spillet. 

Tippet 06/05-2019, 14:30
Opdateret 06/05-2019, 14:30